štvrtok 3. júla 2014

Metalový týždenník 2014

Týždeň 25: 23.630.6.

Allegaeon – Elements of the Infinite



Žáner: Technical Melodic Death Metal
Pôvod: Fort Collins, USA
Label: Metal Blade
Už tretí album tejto veľmi mladej kapely prináša moderný death metal spolu elementmi poriadnej technickej ekvilibristiky a melodickým cítením. Kapela je napriek svojmu mladému veku poriadne zohratí a dokážu zaujať aj svojim hudobníckym umením. Od ich rôznorodých riffoch, cez krkolomné sóla až po zlovestné vokály, tejto kapele nechýba takmer nič z technického nadhľadu. Piesne našťastie nasvedčujú podobný trend: nie sú tu štandardné postupy, ale nie je tu ani (teda okrem ich poslednej skladby) nič silno progresívne. Aj keď v dnešnej dobe sa tu rodia čím ďalej tým viacej ozaj skvelých muzikantov v žánri, málokedy sa im podarí vydať album, ktorý dokáže zostať vážne výnimočný. Pri tejto kapele tú výnimočnosť nanešťastie ale nevidím, keďže všetko, čo v tomto albume hrajú sú okrem niektorých pasáží, kde sa dokážu vybočiť z ich zvyčajného zvuku, celkom štandardný album. Musím ale na druhej strane povedať, že majú obrovskú tendenciu byť výnimočnými, len tam proste ešte nie sú. Inak musím povedať, že Allegaeon je jedna z kapiel, ktorá má na to byť v prvej lige.
Melódia: 7/10
Tvrdosť: 8/10
Komplexnosť: 8,5/10
Originalita: 7/10
Hodnotenie: 8/10



Zgard – Contemplation



Žáner: Pagan Black Metal
Pôvod: Troskavets, Ukrajina
Label: Svarga
Už štvrtý album za posledné dva roky pre tento ukrajinský pagan blackový projekt sľubuje tú právu slovanskú pohanskú nádielku a tá sa k nám dostáva na plné gule. Nekompromisný black metal, ktorý sa spája s folkovými elementmi mali určite mnohí z vás počuť neraz a tentokrát sa z hudobného hľadiska veľa toho od toho klasického paganu veľa nemení, ale tento album má to, čo mnohí pohanskí súputníci proste nevedia: atmosféra, ktorej sa dá veriť. Spôsob ako jednotlivé časti do seba zapadajú a to je jedno z ktorého hľadiska, či jednotlivých nástrojov, či hudobných pasáží alebo schopnosti zahrať dobrý riff či melódiu, je to, čo zdobí tento album a svojim spôsobom sa dokáže odlíšiť od mnohých ostatných v žánri. Sú tu siahodlhé kompozície, kde na rozdiel od mnohých kapiel v žánri je atmosféra rovnako dôležitá ako to, čo sa naozaj hrá. Sú tu samozrejme klávesy, flauty a ostatné veci, ktoré v niektorých kapelách znejú ako klišé, ale nie tu. Vokály sú taktiež zaujímavé svojou intenzívnou výškou, pri ktorých sa autorovi nazeráte rovno do duše. Projekt Zgard je pre mňa príkladom toho, že slovanský black metal má ešte čo toho ponúknuť a to aj bez nejakej drastickej zmeny oproti predchodcom.
Melódia: 7/10
Tvrdosť: 8,5/10
Komplexnosť: 8/10
Originalita: 7/10
Hodnotenie: 8,5/10



Monuments – The Amanuensis



Žáner: Djent/Metalcore
Pôvod: Londýn, Veľká Británia
Label: Century Media
Kapela Monuments sa významne zapísala do povedomia vďaka ich debutu, ktorý ale podľa môjho názoru len využila momentálnu popularitu djentu v spojení s ešte stále populárnym metalcorom. Monuments teda sľubovali o dosť progresívnejší a svojskejší druhý album, v ktorom by dokázali svoj skutočný potenciál. Áno tento album je o poznanie progresívnejší ako ich predchádzajúci počin, čo ale nemení na fakte, že je to stále spojenie djentu a metalcoru so všetkými ich silnými či slabými stránkami. Piesne, napriek ich jasnému progresívnejšiemu tónu sú stále priamočiare s djentovsky podladenými riffmi, veľmi melodickými refrénmi, vokálmi aj growlovanými aj spievanými a breakdownami. Jednoznačne najväčšia slabosť tohto albumu sú ale veľmi podobné piesne, ktoré sa mnohokrát líšia od seba iba páru melódiami a riffmi, keďže rytmus sa málokedy mení počas albumu. Atmosféra je ale celkom slušná a sú tu momenty, kde sa človek dokáže ním unášať bez toho aby si všímal, aká tá hudba v skutočnosti je. Monuments sa istotne vyšvihli vyššie vďaka tomuto albumu, len pre mňa štatút úplne priemernej kapely u mňa ešte nestratil.
Melódia: 7,5/10
Tvrdosť: 7/10
Komplexnosť: 6/10
Originalita: 6/10
Hodnotenie: 6/10



Inanimate Existence – Never Ending Cycle of Atonement



Žáner: Technical Brutal Death Metal
Pôvod: Santa Cruz, USA
Label: Unique Leader
A je tu ďalší album od novicov, ktorí v skutočnosti znejú akoby hrali spolu celú večnosť. Ich druh technického death metalu s dosť dlhými kompozíciami nie je našťastie iba ukážka ich technickej zručnosti, keďže kapela dokáže v sebe vyprodukovať množstvo pasáží, ktoré s technikou nemajú až tak veľa spoločné. Kapela síce počas väčšiny albumu ukazuje množstvo brutálnych riffov v podmaze večných blastbeatov a dvojkopákov a vokály málokedy ukážu inú tvár, ako to typické monotónne growlovanie, to čo tento album najviac obohacuje sú práve tie malé momenty, kde sa kapela dokáže „ukľudniť“ a vniesť trochu vesmíru do svojej tvorby vďaka čistejším gitarám, jazzovejším aranžmánom a trochu čistého hlasu. A napriek tomu že tento album je totálne naplnený tehnickými záležitosťami, tento album sa mi zdá bol vytvorený kvôli efektu, ktoré tieto občasné tiché momentíky prinášajú. Ak by som tento album mal zhrnúť niekoľkými slovami, použil by som výraz, ktorý by mnohí kritici žánru si ani nepomysleli, že sa vôbec dá dosiahnuť: technický death s hĺbkou a citom.
Melódia: 6,5/10
Tvrdosť: 8,5/10
Komplexnosť: 8,5/10
Originalita: 7,5/10
Hodnotenie: 8,5/10



Kobra and the Lotus – High Priestess



Žáner: Heavy Metal
Pôvod: Calgary, Kanada
Label: Simmons
Kapela Kobra and the Lotus je podľa všetkého živá vďaka svojej speváčke, ktorá je jediná pôvodná členka tejto hevíkovej partie, čo je vzhľadom na veľmi malý vek kapely dosť kuriózny fakt. Kapela so svojim tretím albumom prinášajú ten najpravejší hevík, so štipkou powerovej rýchlosti a schopnosťou robenia solídnych kompozícii. Kapela v tomto albume šlape ako hodinky, každý hudobník to proste vie so svojim nástrojom, hlavne sóla sú naozaj pôsobivé. Skladby majú hlavu a pätu a majú dôraz na pesničkovosť. Na druhej strane je tu ale už vyššie spomenutá speváčka o ktorej som očakával minimálne taký výkon ako jej spoluhráč. Lenže ona sklamala a to dosť. Nehovorím, že je zlá speváčka, jej hlasové rozhranie je veľmi solídne a podľa mňa má presne taký hlas, aké ženy by mali mať pri heavy metalových kapelách. Lenže takmer všetko je z jej strany suché, bez citu, robené až profesorsky, proste spieva to spôsobom, akým sa to má robiť, ale nič viac. Nie je tu žiadna pridaná hodnota, pri ktorej by som si ju dokázal zapamätať a úprimne, kazí mi zážitok z celého albumu, ktorý je síce veľmi solídny, ale ani to nie je nič výnimočne extra. Kobra and the Lotus síce má solídny heavymetalový základ, len chýba im dosť k tomu aby mohli byť považovaní za niekoho viac než priemerného.
Melódia: 8/10
Tvrdosť: 3,5/10
Komplexnosť: 3,5/10
Originalita: 4/10
Hodnotenie: 6,5/10



Nunslaughter – Angelic Dread



Žáner: Death Metal
Pôvod: Cleveland, USA
Label: Hell's Headbangers
Kapela Nunslaughter je tu s nami už neuveriteľných 28 rokov, toto je iba ich štvrtá plnohodnotná nahrávka a plnohodnotná to rozhodne je. 31 skladieb v rozpätí dvoch diskov dá zabrať nejedného deathového maniaka. Na druhej strane sú skladby dosť krátke a iba páru z nich presahujú métu troch minút. Lenže nastáva otázka, či takýto veľký náklad udrží svoju kvalitu? Tu musím rozhodne povedať, že nie. Kapela totiž hraje death toho najpriamočiarejšieho a najnekompromisnejšieho rázu, čo samo o sebe samozrejme nie je zlé, ale pri dlhšom počúvaní sa tu veľmi jednoducho nájdu recyklované nápady a riffy, každá jedna pieseň ponúka ten istý náklad, s rovnakou intenzitou a filozofiou. Takýto album by bol nie že oveľa lepší v polovičnej dĺžke, stačí na to iba tretinku skladieb a som spokojný. Tu som ale bol čím ďalej, tým viac iritovaný totálnym nedostatkom nápadov, ktoré táto kapela proste nemá. Nunslaughter ponúka poriadny masaker, ale všetkého veľa škodí.
Melódia: 3/10
Tvrdosť: 8,5/10
Komplexnosť: 3/10
Originalita: 4/10
Hodnotenie: 6/10

To je zvláštne. Tento album má 31 songov a ani jeden z nich nie je na youtube :D.

Mastodon – Once More 'Round the Sun



Žáner: Progressive/Stoner Metal
Pôvod: Atlanta, USA
Label: Reprise
Mastodon je jedna z tých kapiel, u ktorých fanúšikovia a kritici nečakajú nič iné, len úplné majstrovské diela a takmer vždy sa objavujú v rebríčkoch albumov roka. Niet sa čo čudovať ich unikátny štýl progresívného metalu, ktorý je viac o hudobnej komplexnosti a atmosfére než o nejakých ultra-rýchlych sólach , či komplikovaných rytmických základoch. Preto nový album bol očakávaný hlavne z dôvodu, či budú Mastodon budú pokračovať s ich zvukom podopretý o sludgeové, či stonerové základy, alebo či prinesú aj niečo nové. V prípade tohto albumu je to jednoznačne prvý príklad, ba dokonca môžem odvetiť, že Mastodon akoby pokračovali so zvukom ich predchádzajúceho albumu The Hunter s celkom jednoduchými kompozíciami, ale veľmi bohatou atmosférou. Málokedy nájdete tu niečo viac ako totálny základ kapely, aj keď nejaký ten keyboardový efekt sa sem tam objaví. Ak poznáte Mastodon, tak určite viete že vokálny základ Troya Sandersa a Breta Hindsa sa bude neustále znášať nad veľmi hustými riffmi s máličkou štipkou melodiky v stredno-tempových piesňach. Tu sa vážne nedá nič dodať, pretože Mastodon túto formulu zvláda na jednotku a v každom prípade dokáže poslucháčov uniesť do stratosféry. Mastodon sa zdá asi nikdy nesklame :).
Melódia: 6,5/10
Tvrdosť: 7/10
Komplexnosť: 7,5/10
Originalita: 8,5/10
Hodnotenie: 9/10



Sectu – Nefarious



Žáner: Death Metal
Pôvod: Štokholm, Švédsko
Label: ViciSolum
Tretí album týchto Švédov nesie v znamení toho najkrutejšieho, najtemnejšieho a najtvrdšieho deathu, aký si viete predstaviť. Zlo priam až srší z tohto albumu a žiadne kompromisy tu sa ani nedajú nájsť, proste len zvuk totálnej zloby. Tento zvuk kapela tvorí vďaka atonálnym riffom, ktoré dokážu vyvolať až pocit úzkosti a úplne drsným vokálom. Žiadne rýchlostne orgie tu nečakajte (aj keď blastbeaty sú tu na dennom poriadku), všetko sa tu podriaďuje k tomu, aby kapela získala ten najzlovestnejší zvuk, ktorý dokáže spraviť. Efekt je tu teda zaručený, ale čo samotné hudobné výkony? V tomto prípade treba odvetiť, že čo sa týka hudobníckych schopností, kapela toho moc neukazuje a riffy, zlovestné aké môžu byť, sú celkom jednoduché, ale raz za čas sa členovia pochlapia aj torchu komplexnejšou štruktúrou. Celkovo mi ale tento album vyznie dosť jednorázovo a málokedy som mal pocit, že kapele aj zaujíma, ako ich hudba vôbec znie. Ak chcete počuť ten najtemnejší death metal, tak Sectu je tu pre vás, ale z hudobného hľadiska, nič moc.
Melódia: 2/10
Tvrdosť: 9,5/10
Komplexnosť: 7/10
Originalita: 6/10
Hodnotenie: 6/10



Madball – Hardcore Lives



Žáner: Hardcore
Pôvod: New York, USA
Label: Nuclear Blast
Jadna z veľkých legiend hardcoru, Madball sa vracia s ďalším totálne našlapaným albumom. Kapela na to ide jak vždy pekne z ostra svojim nespochybniteľnym a pravým hardcorom pre davy v kotli. Každý jeden song je plný skvelých riffov a nekompromisným vokálov. Mnohí kritici by boli povedali, že piesne sa až príliš podobajú, ale pri Madballe je to len kompliment. Chlapi proste tomu, čo robia, veria na tisíc percent a nemajú dôvod čo i len trošku meniť svoj zvuk. Ich sociálne odkazy sú zreteľné aj pre tých, čo angličtine moc nerozumejú a to je hlavným plusom tejto kapely a teda aj tohto albumu. Album má ale iba vyše 30 minút a človekovi bažiacom po dlho-očakávanom albume od Madball by určite zacnelo po viac peciek. Hovoriť o inovatívnosti pri Madballe je totálna zbytočnosť, keďže oni sú niekde inde. Madball určite novým albumom nesklamal, takže hardcoristi môžu byť v totálnom kľude :).
Melódia: 3,5/10
Tvrdosť: 8/10
Komplexnosť: 3,5/10
Originalita: 6/10
Hodnotenie: 8/10



Serpent Venom – Of Things Seen & Unseen



Žáner: Doom Metal
Pôvod: Londýn, Veľká Británia
Label: The Church Within
Druhý album týchto mladíkov sa odohráva celkom paradoxne v tých najklasickejších Sabbatovských časoch, ale v trochu hustejšej atmosfére. Typicky pomalé riffy a ťahavá, až stonerovská atmosféra je to hlavnou ozdobou albumu, v ktorej je veľmi jednoduché sa uvoľniť a užívať si to, čo táto kapela ponúka. Tento album je proste čistý základ čo sa týka vybavenia: žiadne efekty tu nečakajte, len čiste prírodný doom. Melodický spev sa vznáša nad veľkým oblakom riffov a ukazuje, že všetko je tu správne. Toto nie je doom, ktorý by bol v čo i len maličkom prípade nejako melancholické, všetko tu znie veľmi uvoľnené, napriek tým veľmi hustým a tvrdým riffom. Viem, že tie riffy spomínam dajak často, ale v prípade tohto albumu je to priam alfou a omegou albumu a presne na ich pokyn sa poslucháš vznáša. Serpent Venom ponúka old-schoolový doom so stonerovskou príchuťou a ja ich týmto odporúčam bez zbytočných opisov. Proste sú a vy by ste ich jednoznačne mali čeknúť.
Melódia:6,5/10
Tvrdosť: 7/10
Komplexnosť: 4,5/10
Originalita: 6/10
Hodnotenie: 8/10



Vintersorg - Naturbål



Žáner: Progressive Viking/Folk Metal
Pôvod: Skellefteå, Švédsko
Label: Napalm
Sólový projekt speváka legendárnych Borknagar a mnohých ďalších projektov sa vracia so svojim už deviatym albumom. Priznám sa, aj keď Vintersorg ako umelec je mi veľmi sympatický, až terajší album je pre mňa zoznámením sa s jeho sólovou tvorbou. A po vypočutí tohto albumu som si povedal, že určite si musím čeknúť jeho predchádzajúce práce (práce mám dosť :D), keďže jeho typ viking metalu je nielen veľmi kvalitný ale v mnohých ohľadoch veľmi originálny. Samozrejme znie to trochu ako jeho domovská kapela Borknagar, ale to je tam zase veľa osobitých vlastností. Jeho vokály, v ktorom sa typicky striedajú jeho blackové škreky a jeho unikátny spev je perfektnou náplňou až vesmírnej hudby, ktorá znie v tomto albume. Album sa nesie v dosť melodickom duchu, nečakajte tu nejaké blackové výlevy, tu sa jedná o progrsívny metal s prvkami folku a symfónie. Občasné ženské vokály a zbory dodávajú ešte väčšiu hĺbku albumu a hlavne takú unikátnu atmoféru, ktorý možno iba Vintersog sám dokáže vyprodukovať. Vintersorg spravil podľa mňa skvelý album, takže mám čo robiť, aby som dostihol jeho diskografiu :)
Melódia: 7,5/10
Tvrdosť: 7/10
Komplexnosť: 8/10
Originalita: 8/10
Hodnotenie: 9/10



Illdisposed – With the Lost Souls on Our Side



Žáner: Melodic Death Metal
Pôvod: Aarhus, Dánsko
Label: Massacre
Už dvanásty album týchto Dánov prináša old schoolový melodický death s miernou dávkou groovu. Kapela má toho veľmi veľa za sebou, takže očakávať týchto starých psov, prišli s niečim zvlášť výnimočným sa podľa mňa ani nedá čakať. A hlavne pri kapele ako Illdisposed, kde ich miesto v scéne je riadne zaistené, ani nie je dôvod sa niekam hýbať. Ich death metal v strednom tempe s relatívne jednoduchými, ale hustými riffmi, riadne silnými vokálmi a občasnými melodickejšími odbočkami je štandard, ktorý si držia počas celého albumu. Našťastie ich piesne sú dostatočne chytľavé na to, že nudiť sa pri tom by ste nemali. Lenže nemôžem byť pozitívny vo všetkom. Počas albumu sú tu totiž elementy opakovania sa a recyklovanie vlastných nápadov. A už len fakt, že ľudia by si pri vypočutí tohto albumu mohli veľmi ľahko pomýliť Illdisposed s Kataklysm, už niečo značí. Illdisposed sú veteráni žánru, ktorí sa nepotrebujú nikde dopredu hýbať, stačí im to, čo majú, a nič extra nepotrebujú. Ja teda hovorím že tento album tiež nie je nič extra.
Melódia: 6,5/10
Tvrdosť: 8/10
Komplexnosť: 4/10
Originalita: 4/10
Hodnotenie: 7/10



Amberian Dawn – Magic Forest



Žáner: Neoclassical Power Metal
Pôvod: Helsinki, Fínsko
Label: Napalm
Šiesty album Amberian Dawn je to, čo by som nazval stereotypný power metal, ktorý sa snaží pridávať symfonické elementy aby zneli originálne, lenže týmto pridávajú ešte viac gýču k ich hudbe. Samozrejme, riffy a hlavne sóla sú kvalitné a majú tú svoju pravú powerovú atmosféru, takže prirovnávať ich k nejakým béčkam sa neopovažujem. Lenže čo mi naozaj reže uši sú keyboardové soundy: neviem či tak blbo boli vyprodukované, pretože ich zvuk mal doslova dráždil počas celého albumu. Taktiež nehovorím že boli nejak zlé zahrané, ony totiž k hudbe celkom dobre zapadajú, lenže ten ich zvuk by som prirovnal s tými zábavovými kapelami, čo vám hrajú na svadbe a musíte sa opiť, aby ste ich nejak znesli. Speváčka, to je iná kapitola. Má dobrú spevovú techniku, celkom dobrý rozsah a vie svoj hlas poddať hudbe, len je vidno, že to nie je celkom jej štýl (zistil som, že bola popovou speváčkou predtým, jak vstupila do kapely). Piesne majú dobré nápady a majú aj celkom presvedčivú atmosféru, lenže vyššie spomenuté chyby to celé kazia. Amberian Dawn nie sú žiadnym nováčikom, lenže nemôžem povedať, že ma hocijak presvedčili o tom, že majú grify skúsených hudobníkov a tento album pre mňa ľahko zapadá do zabudnutia.
Melódia: 9/10
Tvrdosť: 2,5/10
Komplexnosť: 6/10
Originalita: 4/10
Hodnotenie: 6/10





Albumy, ktoré som nemal možnosť si vypočuť:
Auroch - Taman Shud – Blackened Death Metal, Kanada
Desecration - Cemetery Sickness – Death Metal, Veľká Británia
Slugdge – Gastronomicon – Blackened Death/Sludge Metal, Veľká Briánia

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára