štvrtok 13. februára 2014

Metalový týždenník 2014

Týždeň 6: 01.02 – 07.02
Február je tu a s ním nový metalový týždenník. Tento týždeň bol plný kvalitných albumov a iba páru nie až tak dobrých.

Behemoth – The Satanist



Žáner: Black/Death Metal
Pôvod: Gdansk, Poľsko
Label: Nuclear Blast
Tak na tento album som sa nesmierne tešil. Stačí si mi len pomyslieť, že Behemoth ako kapela by tu už s nami nemusela byť, nebyť heroickému boju a víťazstvu Nergala nad rakovinou. Tento album, už je len potvrdením tým, že Behemoth ani po takom boji proste nepoľaví. Neznamená to avšak, že album the Satanist sa vracia do starých kolají Behemothu. Behemoth sú už iní, menej chaotickí, menej priami, ale viac muzikálni, viac epickí a hlavne viac zaujímaví. Sú tu veci, na ktoré sme u Behemoth samozrejme zvyknutí, však to by bola samozrejme chyba, keby Behemoth úplne opustili od ich typického zvuku. Je to len proste o niečo iné. A je to úžasné. Piesne vás vtiahnu do sveta hédonizmu a hriechu a vy chcete len tam ostať. Piesne možno ubrali na tempe, ale tým práveže získali vzduch, viac melódií, viac atmosféry. Behemoth proste vytvorili majstrovské dielo, svoj magnum opus. Behemoth sa vracia ako iná šelma, ktorá okrem hrýzania a tŕhania sa naučila vás aj podmaniť svojou majestnátnosťou.
Hodnotenie: 9,5/10


Shrapnel – The Virus Conspires



Žáner: Thrash Metal
Pôvod: Norwich, Veľká Británia
Label: Candlelighta
Debutový album tejto kapely je ten druh thrashu, ktorý síce je priamočiará a rýchla, ale zaujme aj zaujímavými hudobnými výkonmi. Väčšina albumu je riadená tým typickým šialeným rytmom, ktorá prinúti každého pravého thrashera moshovať odušu. Vokálny sú solídne, aj keď nikdy nerobia niečo nezvyčajné, proste kričanie do mikrofónu s trefnými textami. Sóla sú rýchle a majú aj v sebe kúsok originality. Ale jednoznačne najdôležitejšie v tomto albume sú riffy: sú proste všade nabité energiou. Nič prevratné nečakajte, len riadne kvalitný náklad thrashu, ktorú zase na druhej strane nestretnete každý deň. Proste kvalitka J
Hodnotenie: 8,5/10


For Today – Fight the Silence



Žáner: Melodic Death Metal/Metalcore
Pôvod: Sioux City, USA
Label: Razor & Tie Entertainment
Ach jaj, kresťanský metalcore – a ešte k tomu ten druh metalcoru, kde je viac breakdownov ako hudby. Mám pocit že touto predchádzajúcou vetou som urazil aspoň dve skupinky ľudí :D. Ale nestrachujte sa, Fight the Silence od kapely For Today nie je nuda, práve naopak, celkom ma aj to bavilo. Jednoznačne najkvalitnejšou súčasťou tohto albumu sú vokály: sú síce typicky metalcorové ale sú veľmi kvalitné, neotravujú nejakým zbytočným vymäklým spievaním a aj keď sa spieva, je to ten hlas pohoďáka do partie J. Ako som už zmieňoval, je tu obrovská kopa breakdownov, ktorá sa ale našťastie strieda s celkom kvalitnými pasážami. Celkovo tento album nie je nič extra, keďže sa pohybuje v tom milión-päťstokrát zabehanom chodníku, ale je to celkom príjemné počúvanie.
Hodnotenie: 7/10


Exmortus – Slave to the Sword



Žáner: Technical Melodic Thrash/Death Metal
Pôvod: Whittier, Usa
Label: Prosthetic
K tomuto dlhánskemu menu žánra by som mohol v kľude pridať aj power metal alebo neo-classical metal. Tento album žiari powermetalovou atmosférou, lenže takmer nič hudobne nepripomína tento žáner. Je to veľmi melodický a veľmi ekvilibristický album s jasnými thrashovými riffmi a hrubými deathovými vokálmi. Len sakra, všetko pokope mi z nejakých zvláštnych príčin pripomína powermetalový album. Možno to bude sólami, ktoré sú silno melodické a neboja sa okúsiť aj trochu postupov klasickej hudby. Už len to, že spravili čisto metalový cover na Mesačnú Sonátu od Beethovena je jasný dôkaz toho že táto kapela môže spraviť hocičo čo chce a znie to proste bombasticky. Na druhej strane, musím povedať že to nie je najoriginálnejší album, čo som kedy počul a niektoré piesne sú ľahko zabudnuteľné. Inak veľmi dobrý album.
Hodnotenie: 8/10


Prostitute Disfigurement – From Crotch to Crown



Žáner: Brutal Death Metal
Pôvod: Veldhoven, Holandsko
Label: Willowtip
A teraz brutalisti pozor! Prostitute Disfigurement prichádza so svojím ďalším mäsitým kúskom. Ponúkajú sa tu blastbeaty, brutálne vokály, niekedy groovové, niekedy rýchle, niekedy priame riffy a hlavne hypnotické sóla, z ktorých sa vám začne až krútiť hlava. Všetko zapadá do miesta ako má, texty akoby priamo vytiahnuté z denníka psychopatického a perverzného patológa vás vtiahnu do tých najhnusnejších zákutí ľudského bytia (či nebytia) až tak, že začnete cítiť v ústach tú pachuť zhnitého mäsa. Hudobnícky tento album sa nevyťahuje do nejakých zvláštnych končín, ale to čo dostanete je ten správny náklad, ktorá každá deathmetalová kapela proste nezvládne.
Hodnotenie: 8/10


Raubtier – Pansagryning



Žáner: Industrial Metal
Pôvod: Haparanda, Švédsko
Label: Despotz
Industriálny metal je z pohľadu pôvodného zámeru celkom zaujímavý žáner, miešanie už aj tak tvrdých industriálnych zvukov s metalom by teoretický mala priniesť zaujímavý a hlavne parádne tvrdý zážitok. Bohužiaľ, tento žáner je preplnený kapelami, ktoré sa z tohto snažia robiť kvázi tanečný metal a ani sa nepokúšajú byť ničím zaujímavým. Toto je presne prípad švédskych Raubtier. Parádne tvrdé, ale až primitívne riffy, na pozadí nejaká tá klávesová ambienta až kým nenaskočí brutálne chytľavý refrén, kde klávesy v tomto prípade hrajú hlavnú úlohu až tak, že to začína pripomínať technopárty a spev tak trochu pripomínajúci tvrdšieho Joakima zo Sabatonu. A toto všetko sa opakuje dvanásťkrát počas celého albumu. Ono tie piesne sú relatívne zábavné a nikoho to nenasere, keď to niekto pustí v jukeboxe (inak by som bol zvedavý, že ktorý bar by vlastne mal vôbec tento album vo výbere :D) ale vôbec tam nevidím nijakú pridanú hodnotu, pri ktorej by som sa pozastavil.
Hodnotenie: 5/10


Winterstorm – Cathyron



Žáner: Power/Folk Metal
Pôvod: Bamberg, Nemecko
Label: NoiseArt
Kapela Winterstorm prináša zmes folkmetalu a powermetalu. Aj keď úprimne povedané, powermetalu je tu zhruba 80% a folku 20%. Piesne vo vysokom tempe a vo veľmi pozdvihujúcej nálade, takže temnosti v tomto prípade idú úplne bokom. Vokály v tomto albume sú spievané takým stredným tónom, ale úprimne, nebolo to nič extra. Piesne na druhej strane, aj keď prechádzali cez tradičné hudobné postupy, dokázali ma preniesť do iného sveta hlavne vďaka trochu dlhším inštrumentálnym pasážam, ktoré sú na tomto albume jednoznačne najsilnejšia stránka. Medzi tie slabšie stránky by som pridal neistú produkciu na ktorú si treba tak trochu zvyknúť. Tento album dokáže uchvátiť poslucháča a preniesť ho do iných miest, ale nie je to nič čo sme predtým nezažili. Winterstorm je síce slušný príklad fúzie poweru a folku, ale podobne znejúcich kapiel je viac a sú aj kvalitnejšie albumy ako je tento.
Hodnotenie: 7,5/10


Van Canto – Dawn of the Brave



Žáner: Power/A Capella Metal
Pôvod: Bingen am Rhein, Nemecko
Label: Napalm
No a je tu kapela s jednoznačne s najzvláštnejším lineupom: jeden bubeník a piati speváci, z toho traja imitujú zvuk gitár a basy. Táto kapela sa stala slávnou hlavne kvôli tejto zvláštnosti a ešte veľkým počtom cover piesní od slávnych kapiel. Nový album Van Canto prichádza s power metalom bez gitár a keďže takýto album musí mať vynikajúcich spevákov aby takéto niečo bolo ako tak počúvateľné, tak samozrejme hajlajt tohto albumu a celej tejto skupiny proste musia byť všetci piati speváci. Ich originálne piesne sú typicky powermetalové, a úprimne by boli úplne priemerné so štandardným nástrojovým vybavením,  lenže s piatimi spevákmi je to zaujímavá jazda. Sú to zábavné piesne a ľuďom ako tak sa môžu veľmi ľahko zapáčiť. Lenže je tu jedna vec z tohto albumu, ktorá zanechala vo mne trpký dojem: covery. Van Canto vždy boli slávnymi kvôli svojimi originálnymi covermi, ale tu musím povedať že každý z tých štyrov coverov boli fakt zlé. Od the Final Countdown (čo fakt úprimne už nechápem prečo túto pieseň stále sa niekto snaží prerobiť) až po legendárny Into the West z filmu Pán Prsteňov, všetko je až trápenie počúvať a som bol rád keď vôbec skončili :/. Tento album je dobrý, len covery to u mňa pokazili.
Hodnotenie: 5,5/10


Hannes Grossmann – The Radial Covenant



Žáner: Progressive/Technical Death Metal
Pôvod: Norimberg, Nemecko
Label: žiadny
Legenda technického death metalu, bubeník Hannes Grossmann (Obscura, ex-Necrophagist) sa rozhodol natočiť svoj debutový sólo album. Dosť čudné rozhodnutie pre bubeníka, ale tu sa netreba ničoho báť. Hannes si pozval k sebe veľké množstvo hudobníkov (nebudem ich menovať, je ich fakt veľa :D) a vytvorili spolu túto fošňu toho najexkluzívnejšieho techdeathu. A musím rovno povedať, je to paráda :D. Ak ste oboznámení s tvorbou jeho domácej kapely Obscura, tak ľahko zistíte veľké podobnosti vo zvuku, v kompozíciach, riffoch, sólach a (samozrejme J) prácou bicích. To, čo tento album ale odlišuje od zvuku Obscury, je väčší priestor k experimentovaniu a väčšou progresívnou zložkou v tvorbe. Ale stále to do seba výborne zapadá a môžete sa unášať tým, čím je tento album až výnimočný, svojou muzikálnosťou. Tento album je síce „iba“ sólo projekt, ale v žiadnom prípade ho netreba brať tak. Ak by tento album bol nasledovníkom vynikajúcej dosky Omnivium, tak verte, nikto by sa nesťažoval, práve naopak všetci fanúšikovia by ho vynášal do nebies. Takto treba vynášať do nebies aj sólovku Hannesa Grossmanna J
Hodnotenie: 9,5/10


Corpsessed – Abysmal Thresholds



Žáner: Death Metal
Pôvod: Järvenpää, Fínsko
Label: Dark Descent
Keď som po prvý krát uvidel názov Corpsessed, tak ani neviem prečo, ale očakával som nádielku brutálneho death metalu s gore tématikou. Tento ich debutový album ma ale riadne prekvapil. Zvuk albumu akoby z tej najtemnejšej jaskyne, okultná tématika s inak riadne škandinávsky old-schoolovým prístupom. Tento album by sa dal klasifikovať ako jeden z tých úplne klasických škandinávskych deathmetalových albumom, ale jeho temnosť je až dych berúca. Obrovské množstvo echa, hrubé vokály, temné riffy, proste materiál, z ktorých sa robia nočné mory. Produkcia svätí svoj účel skvele a hlavne v dnešnej dobe, keď všetko je teraz čistučké a čitateľné, pôsobí tento album ako monštrum z tej najtemnejšej bažiny vo vnútri večne tmavej jaskyni. Jediná výhrada je asi v monotónnosti celého albumu, keďže každý song vytvára tú istú atmosféru. Ale inak, veľmi dobrý album.
Hodnotenie: 8/10


Whispered – Shogunate Macabre



Žáner: Symphonic/Japonský Folk/Melodic Death Metal
Pôvod: Tampere, Fínsko
Label: Redhouse Finland Music
Keď už existuje pirátsky metal, tak prečo nie ninja metal? Skupina Whispered z Fínska (zo všetkých krajín to musia byť práve Fíni :P) tak asi rozmýšľala keď túto skupinu založili. Ale na rozdiel od tých pirátskych kapiel, kde je zrejmé že to je len ten typický metal s troškou tých pirátskych melódií, u skupine Whispered sa priam až ocitnete v starých dobách krajiny vychádzajúceho slnka a všetkému čo táto kapela robí, veríte. Zvukovo si to pripomína ako keby sa Finntroll a Wintersun rozhodli nahodiť japonský folk do svojho repertoáru, ale je tam toho omnoho viac. Thrashové, blackové aj power metalové chvíľky sa raz za čas objavia, ale hlavný prím získavajú tie folkové chvíľky, na ktoré sa síce treba pripraviť, ale keď si na to zvyknete, tak je to úplná paráda. Je to poriadne dobrodružstvo, ktoré sa nezažíva každý deň, tak treba si ho užiť J.
Hodnotenie: 9/10




Na ďalší Valentínsky týždeň bude tu síce trochu menej albumov (a ironicky všetky sa vydávajú práve na Valentína) ale je tu dosť materiálu na ktorý sa treba tešiť. Takže zatím J.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára